Vill du ha hjälp att komma igång?

Enkel guide till ditt nya sparande
Enkel guide till ditt nya sparande

Vill du ha hjälp att komma igång?

Vår smarta sparguide hjälper dig på bara några minuter

Starta guiden nu
En enkel väg till ett aktivt sparande

Letar du efter det lilla extra till ditt långsiktiga sparande?

Månadsspara i våra sparboxar
Månadsspara i våra sparboxar

Letar du efter det lilla extra till ditt långsiktiga sparande?

Välj en av våra sparboxar till ditt månadssparande.

Hitta en box som passar dig
Bli kund och anmäl ett månadssparande direkt.

Så gör vi ditt sparande enklare

Allroundboxen
8 färdigpaketerade sparboxar
Vill du spara i aktier men tycker att det är svårt att välja vilka? Du är inte ensam. Därför har vi tagit fram färdigpaketerade sparboxar. Några passar dig som är nybörjare, andra dig som är en riktig aktienörd. Perfekt för månadssparandet!
3 färdiga portföljer
Välj färdiga aktieportföljer om du vill ha ett enkelt sparande. Med Portföljspar kan du spara i någon av tidningen Aktiespararens portföljer Bas, Småbolag eller Avkastning. Månadsspara eller gör engångsköp, du väljer själv.
Vår automatiserade spartjänst
Vi tycker att det ska vara lika enkelt att spara i aktier som att köpa mat på nätet. Med vår spartjänst Andelsorder blir ditt sparande precis så. Välj aktier, bestäm köpbelopp = klart.

Nytt: Digitalt samarbete lanserar aktieapp

Hurra! Idag lanserar vi äntligen vårt samarbete med Collector Bank – appen Spira som är en app för månadssparande i aktier. Du laddar ner appen från AppStore, sedan är du snart igång.

Vilket sparande passar dig?

Är du en sparrookie eller aktienörd? Hur ska du spara? Svara på tre enkla frågor så ger vi dig svar på vilket sparande som passar din profil bäst.

Så sparar andra hos oss

Anna Lagerberg Börsmäklare Aktieinvest
Anna Lagerberg
Att spara i aktier och aktiefonder ger mig möjlighet till en bra avkastning.
Barnspar
Autogiro
Annica Simonsson
Jag väljer gärna aktier i bolag med verksamhet nära mig.
Andelsorder
Riskspridning
Spara_för_framtiden_Aktieinvest
Göte Brunasso
Jag sparar nu för att få större valmöjligheter i framtiden.
Månadsspar
Andelsorder

Spara ihop med familj och vänner

Det är roligare att göra saker tillsammans, det tycker vi också. Därför vill vi att det ska vara enkelt för dig och dina vänner att komma igång med en sparklubb. Med en aktiesparklubb kan ni hjälpas åt och inspirera varandra, hitta nästa börsraket och bestämma när det är läge att sälja.

Nyheter

17/10/17 Kl 10:45
Global Infrastruktur 1 AB: Försäljningserbjudande
+

Andvari Investment Research AS har lämnat ett erbjudande till aktieägarna i Global Infrastruktur 1 AB.

För varje aktie i Global Infrastruktur 1 erbjuds 12,00 SEK före avdrag för kostnader uppgående till 3,0%.

Utbetalning av vederlaget kommer preliminärt att ske mellan den 30 november och den 21 december 2017.

 

Om du vill acceptera erbjudandet ber vi dig att kontakta vår Kundservice på telefon 08-5065 1700 senast den 15 november 2017, kl. 17.00.

Bolaget kommer att prioritera tidigt mottagna anmälningar framför sent mottagna anmälningar.

 

Om du har frågor är du välkommen att kontakta Aktieinvest Kundservice.

17/10/17 Kl 10:45
Global Private Equity 2 AB: Försäljningserbjudande
+

Den här informationen får du som är aktieägare i Global Private Equity 2 AB.

 

Axan Invest AS har lämnat ett erbjudande till aktieägarna i Global Private Equity 2 AB.

För varje aktie i Global Private Equity 2 erbjuds 10,20 SEK.

Utbetalning av vederlaget kommer preliminärt att ske mellan den 30 november och den 21 december 2017.

 

Om du vill acceptera erbjudandet ber vi dig att kontakta vår Kundservice på telefon 08-5065 1700 senast den 15 november 2017, kl. 17.00.

Bolaget kommer att prioritera tidigt mottagna anmälningar framför sent mottagna anmälningar.

 

Om du har frågor är du välkommen att kontakta Aktieinvest Kundservice.

17/10/17 Kl 10:30
Global Private Equity 1 AB: Försäljningserbjudande
+

Axan Invest AS har lämnat ett erbjudande till aktieägarna i Global Private Equity 1 AB.

För varje aktie i Global Private Equity 1 erbjuds 14,10 SEK.

Utbetalning av vederlaget kommer preliminärt att ske mellan den 30 november och den 21 december 2017.

 

Om du vill acceptera erbjudandet ber vi dig att kontakta vår Kundservice på telefon 08-5065 1700 senast den 15 november 2017, kl. 17.00.

Bolaget kommer att prioritera tidigt mottagna anmälningar framför sent mottagna anmälningar.

 

Om du har frågor är du välkommen att kontakta Aktieinvest Kundservice.

17/10/17 Kl 10:15
Danske Banks svenska fondförvaltningsbolag - Genomför merge i samtliga sina fonder
+

Danske Banks svenska fondförvaltningsbolag har beslutat att alla de 16 svenska fonder som förvaltas av bolaget kommer att slås samman med motsvarande fonder i Luxemburg.

Preliminärt datum för sammanslagningarna är 2017-11-10.

Detta berör följande fonder:

Danske Invest - Sverige Fokus  ISIN:SE0001472937

Danske Invest - Aktiv Förmögenhetsförvaltning  ISIN: SE0000569709

Danske Invest - Europa  ISIN:SE0000569667

Danske Invest - Sverige  ISIN:SE0000569691

Danske Invest - Sverige/Europa  ISIN:SE0000569675

Danske Invest - Global Index  ISIN:SE0000696775

Danske Invest - SRI Global  ISIN:SE0000855215

Danske Invest - Horisiont Aktie  ISIN:SE0000916991

Danske Invest - Horisont Balanserad  ISIN:SE0000881112

Danske Invest - Horisont Försiktig  ISIN:SE0000916983

Danske Invest - Horisont Offensiv  ISIN:SE0004840080

Sammanslagningen innebär att fondandelarna i de svenska fonderna  byts ut till fondandelar i motsvarande fonder i Luxemburg till ett motsvarande värde.

Sista dag för handel i de svenska fonderna är 2017-11-08.

Eventuellt månadssparande i fonderna kommer att övergå till de nya fonderna.

Utförlig information finns på fondbolagets hemsida: http://danskebank.se/fondfusion