Aktieinvest FK AB - Ålandsbanken
OMX Stockholm_PI 05:30
Hittills i år: 11,45
0,00%
NASDAQ Comp 23:31
Hittills i år: -1,45
0,33%

ÅLANDSBANKEN CHINA GROWTH


Ålandsbanken China Growth placerar i kinesiska bolag med huvudsaklig verksamhet på det kinesiska fastlandet. Ålandsbanken China Growth har en tillväxtorienterad förvaltningsstil som eftersträvar långsiktig kapitaltillväxt genom att investera i en av världens största och snabbast växande ekonomier. Kina växer och har under det senaste året visat att det kan växa även när omvärlden har lågkonjunktur. Kinas BNP har i genomsnitt vuxit med nio procent årligen under de senaste tio åren.

Fondens placeringar sker i bolag som långsiktigt visar på vinsttillväxt. Fonden placerar i Redchips och H-aktier noterade i Hongkong samt en mindre del B-aktier noterade i Shanghai och Shenzhen. Till följd av Kinas storlek vad gäller ekonomi och tillväxt är exponering i Kina en viktig del i en väl diversifierad sparportfölj. Fonden har haft en genomsnittlig avkastning på 18 % de senaste fem åren.

Förvaltarens kommentar
Anders Alvin är ansvarig förvaltare för Ålandsbanken China Growth. Han har förvaltat Asienaktier sedan 90-talet och har 25 års erfarenhet från de finansiella marknaderna.

Anders är utnämnd till "Årets Stjärnförvaltare" av Morningstar såväl 2002 som 2003 för sin globala förvaltning.


Kina står nu för tolv procent av det samlade globala börsvärdet. Med en värdering i nivå med snittet och en bättre och stabilare vinstutveckling ser kinesiska aktier attraktiva ut. Den kinesiska ekonomin var den första att vända upp förra året, och de signaler på åtstramning vi sett, ser vi som ett sätt att neutralisera effekter av stimulanspaketet från förra året. En del av paketet är stimulanser till konsumtion, och den sektorn visar en starkt tillväxt. Ett exempel är bilförsäljningen där Kina nu är världens största marknad med 13 miljoner sålda bilar 2009.




Om Ålandsbanken
Ålandsbanken erbjuder ett brett fondutbud med egna fonder som framför allt är inriktad på förvaltning i placeringsområdena Sverige, Norden, Europa och globala tillväxtområden såsom Kina. Ålandsbanken erbjuder också ett antal aktiva kapitalförvaltningsfonder och räntefonder med olika placeringstid.

Ålandsbanken grundades år 1919 och har sedan 1942 varit börsnoterat i Helsingfors. Ålandsbanken är idag en koncern med ca 700 anställda och kontor på Åland, finska fastlandet och i Sverige. I Sverige finns ca 200 anställda och kontoren ligger i Stockholm, Göteborg och Malmö. Ålandsbanken är en kundnära bank där tillväxt och lönsamhet baseras på en kombination av nytänkande och traditionell försiktighet. Ytterligare information om Ålandsbanken finns på www. alandsbanken. se.



 




 

Tänk långsiktigt! Erfarenheten visar att aktier och fonder på längre sikt växer i värde, även om kursen varierar över kortare tid. Eftersom investeringar sker på egen risk är det viktigt att du agerar för att minska riskerna för förluster. Läs vårt depåavtal samt broschyren ”Information avseende risker med finansiella instrument”. 

Lunchseminarium

Välkommen till ett spännande lunchseminarium med Ålandsbanken och Aktieinvest, onsdag den 17 mars 2010, klockan 11.30 till 13.30.

 

Under mötet kommer du att få lyssna till intressanta föreläsningar av Ålandsbanken China Growths förvaltare Anders Alvin och Aktieinvests VD Andreas Serrander.

»  Läs mer


Ålandsbanken China Growth


Risknivå: 
Hög
Legalt säte: Sverige
Förvaltare: Anders Alvin
Startdatum: 1997-10-30
Köpavgift: Nej
Säljavgift: Nej
Handelsvaluta: SEK
Förvaltningsarvode: 2,00 procent/år.
Minsta insättning:
  100 kr
Månadssparande: 100 kr
IPS-sparande: Ja
PPM: 688457

Läs mer om fonden på Internetdepån under "FondOrder" och "Fondfakta".
För att investera i fonden klicka på knappen nedan.



Observera att ovanstående inte är investeringsråd utan enbart information om de produkter som finns i Aktieinvests sortiment. 

© Aktieinvest FK AB, 113 89 Stockholm, Sverige Tel: 08-5065 1700 Fax: 08-5065 1701 » In English     » Legal statement     » Om cookies